Wsparcie dla przedsiębiorców

Wsparcie dla stargardzkich firm i ochrona zatrudnionych – to główny cel działań podejmowanych przez miasto. Pomoc jest udzielana w trzech obszarach: informacji, finansów i obrotów.

Stan epidemii związany z koronawirusem to duża próba przetrwania dla właścicieli firm. Miasto we współpracy ze Stargardzką Agencją Rozwoju Lokalnego pracuje nad zminimalizowaniem negatywnych skutków ogólnokrajowej sytuacji. Najważniejsze jest, aby jak najwięcej przedsiębiorców pozostało na lokalnym rynku. Może to pozwolić uniknąć konieczności zwalniania z pracy stargardzian.

Właśnie po to przygotowano trzy główne obszary pomocy:

1. Wsparcie informacyjne – najnowsze wiadomości o dostępnych aktualnie narzędziach, zarówno lokalnych, jak i krajowych – znajdują się na stronie SARL. Wystarczy kliknąć tutaj.

Przedsiębiorcy mają też do dyspozycji kontakt telefoniczny: 91 578 26 97 i 605 181 506 oraz e-mail: biuro@sarl.pl.

2. Wsparcie finansów – z szeregu ułatwień w spłacie pożyczek przedsiębiorcy korzystają w ramach inicjatywy JEREMIE. Szczegóły są tutaj.

***AKTUALIZACJA 31.07.2020***

Trwa drugi nabór wniosków od firm ze Stargardu, które chcą dostać pożyczkę płynnościową na atrakcyjnych warunkach. Takie wsparcie miasta można wykorzystać na bieżące potrzeby związane z prowadzonym biznesem. To rozwiązanie pomoże przedsiębiorcom przetrwać trudny czas epidemii koronawirusa.

Pożyczki dedykowane są właścicielom mikro, małych lub średnich przedsiębiorstw. To pomoc dla firm, które z powodu epidemii koronawirusa mają trudności z zachowaniem płynności finansowej. Wsparcie mogą otrzymać przedsiębiorstwa działające w sektorach szczególnie dotkniętych skutkami epidemii, m.in. branża usługowa – np. transport, hotelarstwo, turystyka, gastronomia, handel detaliczny. Firmy powinny prowadzić działalność na terenie województwa zachodniopomorskiego i posiadać zdolność kredytową.

Pożyczkę w wysokości do 25 000 zł mogą otrzymać podmioty opłacające zryczałtowany podatek dochodowy w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych lub karty podatkowej. Z myślą o pozostałych podmiotach przygotowano wsparcie do 250 000 zł. Pieniądze powinny być przeznaczone m.in. na zabezpieczenie płynności finansowej przedsiębiorstwa, a także wypłatę wynagrodzeń pracownikom, zakup towarów handlowych i finansowanie zobowiązań, które powstały po 1.01.2020 r.

Maksymalny okres spłaty pożyczki to 60 miesięcy (5 lat). Przedsiębiorca może ubiegać się o 6-miesięczną karencję w spłacie kapitału pożyczki lub w spłacie kapitału i odsetek – przy założeniu, że nie wydłuży ona maksymalnego okresu spłaty.

Wypełnione wnioski należy przesłać na adres e-mail: biuro@sarl.pl. Wszystkie dokumenty są do pobrania tutaj. Dodatkowe informacje można uzyskać także telefonicznie: Elżbieta Tomaszewska – 91 578 26 97, Beata Kula – 605 181 506.

3. Wsparcie obrotów – z powodzeniem działa uruchomiona przez miasto zakupowa platforma internetowa. Pod jednym adresem jest zbiór produktów firm, sklepów i usług ze Stargardu. Dzięki temu, mimo zamknięcia swoich punktów, przedsiębiorcy mogą sprzedawać mieszkańcom to, czego ci potrzebują. Swoje oferty można przesyłać na e-mail: kupujlokalnie@um.stargard.pl. W załączniku trzeba dodać wypełniony formularz, który jest do pobrania poniżej. Więcej informacji również pod nr tel. 91 814 39 16.